Що таке діаліз?
Діаліз значною мірою повторює функції нирок у пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю. Гемодіаліз та перитонеальний діаліз беруть на себе ключові завдання нирок, виводячи з організму відходи, токсини, надлишки солі та рідини.
Діалізне лікування не повністю замінює всі функції нирок, це означає, що пацієнтам майже завжди потрібно регулярно приймати певні ліки. До них відносяться антигіпертензивні методи лікування, препарати для зниження рівня фосфатів у крові, вітаміни та препарати, що підсилюють вироблення еритроцитів для запобігання анемії.
Діалізатори для гемодіалізу
Діалізатор - це штучний фільтр, що містить дрібні волокна. Волокна порожнисті з мікроскопічними порами в стінках, також відомі як напівпроникна діалізна мембрана. Для виведення токсинів під час гемодіалізу, спеціальна діалізна рідина протікає через фільтр, і вимиває волокна ззовні, в той час як кров тече через порожнисте волокно. Завдяки напівпроникності крізь мембрану можуть проходити токсини, сечовина та інші дрібні часточки.
Як діаліз виводить з організму відходи та токсини?
Перенесення метаболічних токсинів крізь мембрану в діалізну рідину відбувається на основі природних процесів. Цей процес відомий як дифузія. Коли кров і діалізна рідина з різною концентрацією молекул відокремлюються напівпроникною мембраною, молекули переміщуються крізь мембрану до нижчої концентрації. Однак, великі білки та клітини крові занадто великі, щоб пройти через малі пори мембрани, тому вони залишаються в крові.
В гемодіалізі використовується штучна мембрана (діалізатор). На противагу, в перитонеальному діалізі (очеревина, яка покриває стінки живота) використовується природна напівпроникна діалізна мембрана.
Як надлишки води виводяться з організму при діалізі?
Пацієнти з хронічною нирковою недостатністю зазвичай мають проблеми із надлишком рідини, оскільки у них проблеми з виведенням сечі.
Щоб вивести зайву воду з організму під час перитонеального діалізу, в діалізну рідину додають цукор. Оскільки молекули цукру не можуть легко пройти через мембрану очеревини, вода тіла проходить через очеревину в діалізну рідину, щоб збалансувати різницю в концентрації рідини. Цей процес відомий як осмос. Постійно вводячи свіжу діалізну рідину, зайву воду, яку нирки не можуть вивести (і тоді вона накопичується в організмі), можна вивести з крові.
Під час гемодіалізу, якщо тиск поза порожнистим волокном нижчий, ніж всередині, вода з тіла виводиться з крові, що протікає крізь порожнисте волокно. Цей процес називається ультрафільтрація та виводить надлишок води з організму.
Конвекція як ефективний метод гемодіалізу
Ще один процес, який може застосовуватися при гемодіалізі - це конвекція. Конвекція відіграє важливу роль у гемодіафільтрації, особливо ефективному типі гемодіалізу. При конвекції вода проштовхується через мембрану за допомогою гідростатичного тиску. Разом з водою, цей тиск тягне токсини та молекули відходів через напівпроникну мембрану.
Дізнайтеся більше про Варіанти лікування.